Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

Nagroda Banku Handlowego dla dr. hab. Tomasza Berenta

2014-07-16 pl kategoria: informacja 

​Dr hab. Tomasz Berent, autor książki „Ogólna teoria dźwigni finansowej”, został laureatem XX edycji Nagrody Banku Handlowego w Warszawie SA za szczególny wkład w rozwój nauki w sferze ekonomii i finansów. Jak poinformował Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy – organizatora konkursu – Jury Nagrody pod przewodnictwem prof. Urszuli Grzelońskiej doceniło niezwykle klarowny i spójny sposób przedstawiania mechanizmu dźwigni finansowej przez autora. „Dr hab. Tomasz Berent w swojej książce zwraca uwagę na dotychczas nierozstrzygnięte bądź niezbadane problemy związane z opisywaną tematyką. Pozycja oparta jest na starannie dobranej i krytycznie wykorzystanej literaturze oraz ciekawych autorskich pomysłach ujmowania opisywanego mechanizmu, co sprawia, że jest unikatowa pod względem teoretycznym i metodologicznym oraz stanowi istotny wkład w dotychczasowy dorobek wiedzy o finansach” – napisał prezes Krzysztof Kaczmar w liście. 

List z gratulacjami otrzymała Oficyna Wydawnicza SGH, która wydała książkę. Jest ona do nabycia w księgarni internetowej OW SGH. Książka zostanie opatrzona specjalną opaską informującą o przyznanej nagrodzie.     

Dr hab. Tomasz Berent jest starszym wykładowcą w Zakładzie Zarządzania Finansowego w Katedrze Rynków Kapitałowych (Kolegium Gospodarki Światowej SGH). Jest kolejnym laureatem Nagrody Banku Handlowego związanym ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie w ostatnich latach. W poprzednich edycjach laureatami zostawali profesorowie SGH Jakub Growiec, Michał Brzoza-Brzezina, Cezary Wójcik, dr Andrzej Rzońca i prof. Adam Noga.

berent.jpg

„Jest to niezwykle cenna książka, zawierająca bardzo wnikliwe opracowanie kwestii fundamentalnych dla teorii finansów" – napisał w recenzji prof. Cezary Wójcik, dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. „Głównym celem monografii jest zbudowanie spójnego systemu pojęciowego w obszarze dźwigni finansowej – ogólnej teorii dźwigni finansowej. Cel ten realizowany jest systemowo. Autor rozpoczyna badania od bardzo obszernego, szczegółowego i krytycznego przeglądu literatury. Następnie dokonuje wyboru strategii metodologicznej, gruntownie wybór ten uzasadniając. Na ostatnim etapie – w kolejnych krokach – przeprowadzona jest bardzo wnikliwa autorska systematyzacja pojęć i budowa docelowego systemu pojęciowego. Pracę oceniam bardzo wysoko. Widać w niej ogromną wiedzę Autora, wnikliwą znajomość literatury, świetne przygotowanie metodologiczne oraz - co nie mniej istotne - pasję. Z powyższych powodów recenzowana monografia jest najlepszą ze znanych mi prac w literaturze polskiej poświęconych zagadnieniom z zakresu teorii finansów przedsiębiorstwa, a dźwigni finansowej w szczególności. Sądzę także, że praca wnosi istotny wkład w literaturę światową – powinna być przetłumaczona na język angielski i zaprezentowana za granicą” – ocenił prof. Wójcik.

Zobacz opis książki - przeczytaj spis treści, wstęp i recenzje 

Uroczyste ogłoszenie wyników i galę wręczenia nagrody zaplanowano na jesień 2014 r.

Więcej informacji o Nagrodzie Banku Handlowego w Warszawie na stronie Fundacji Kronenberga

Archiwum